Právě si prohlížíte Nejčastější chyby začátečníků v tréninku

Nejčastější chyby začátečníků v tréninku

Existuje mnoho výhod plynoucích z dodržování zdravého životního stylu, který zahrnuje přiměřenou fyzickou aktivitu a vyvážený jídelníček. Mezi ně patří zvýšení fyzické výkonnosti, zpevnění svalů, zlepšení spánku, a dokonce i posílení duševního zdraví. Ale pokud jste nikdy předtím nikdy necvičili, začít se může zdát velmi obtížné, zvláště s přihlédnutím k faktu, že Vaše chyby a špatné pohybové vzorce mohou vést ke zranění a nezdaru.

Podle odborníků na fitness a mých zkušeností je pět chyb, které lidé obvykle dělají, když začnou cvičit:

  • Příliš mnoho, příliš brzy
  • Necvičí správně
  • Výběr špatných cviků
  • Příliš rychlé očekávání výsledků
  • Neberou v úvahu celý jejich životní styl a vyváženou stravu.

Zde je návod, jak se těmto nástrahám vyhnout, abyste byli fit a zůstali zdraví.

1. Příliš mnoho, příliš brzy

Je pochopitelné, že chcete skočit rovnou na cviky nejlépe s velkými váhami, které jste okoukali od influencerů, nebo je vidíte v posilovně. Ale je to rychlá cesta ke zranění. Začínejte postupně od dvou až tří tréninků v týdnu.

Vyvarujte však také před příliš dlouhými přestávkami mezi tréninkovými dny, protože to je cesta, jak rychle ztratit motivaci. Nenechávejte mezi tréninky více než tři dny. Po třetím volném dni je snazší přestat úplně!

Vaše cvičení nemusí mít ihned vysokou intenzitu, aby bylo plnohodnotné. Na začátku lehčí fyzické aktivity jako jsou strečink ve spojení s rychlejší procházkou, jsou dobrým výchozím bodem pro začátečníky. Jsou to také vhodné aktivity pro dny, kdy se necítíte na něco namáhavějšího.

Nejčastější chybou, kterou často vidím, je, že lidé k sobě nejsou úplně upřímní”. Myslí si, že ví, jak cvičit a znají limity svého těla.

2. Neděláte cvičení správně

Každé cvičení, ke kterému se odhodláte, je dobré cvičení – pokud ho děláte správně. Pokud ne, riskujete zranění, které si vyžádá dlouhodobou, nebo krátkodobou pauzu. Je důležité, naučit se správnou formu cvičení před navýšením zátěží a zařazením obtížnějších cviků. Můžete se spolehnout na tutoriály, nebo obětovat nějaké peníze na pár lekcí s trenérem, který Vás provede cvičením bez zranění.

Běž na YouTube a zkus udělat ten nový trendy cvik“

Dovolím si Vás varovat před výběrem cvičení, které jsou populární nebo trendy na sociálních sítích. Vyberte si takové, které můžete provádět správně a které vyhovují Vaší aktuální úrovni fyzické kondice.

3. Výběr špatných cvičení

Různé cviky vedou k různým výsledkům, proto byste si měli vybrat správný typ pro svůj cíl. Některá cvičení vám mohou pomoci k dosažení více cílů najednou – komplexní cviky (dřep, mrtvý tah, kliky na bradlech, shyby)

Ať už si vyberete jakýkoliv, nezapomeňte se zahřát a protáhnout. Vyhnete se tak zraněním a Vaše regenerace se zrychlí.

Je důležité vybírat si cvičení, která vás také baví. Nezáleží na tom, jestli je to běh, HIIT cvičení, posilování nebo jóga. “Cvič, hýbej se tak, jak tě to baví – to je to, co tě přiměje dělat to častěji a s radostí.”

4. Příliš rychlé očekávání výsledků

Doba potřebná k zaznamenání změny úrovně vaší kondice se u jednotlivců liší, ale důslednost, konzistentnost a disciplína jsou klíčem k dosažení výsledků. Stanovení realistických cílů na začátku a budování své kondice v průběhu času povede k dlouhodobějším a výraznějším výsledkům než rychlá dieta nebo přehnaný cvičební plán.

Silový trénink je skvělá forma cvičení i pro lidi, kteří se učí základy, protože zlepšuje vaši mobilitu a koordinaci spolu s budováním svalů.

Pro ženy doporučuji začít s odporovými pásy, cvičením s vlastní tělesnou hmotností a malými závažími, pro vybudování pevných základů. Silový trénink může spálit více kalorií než kardio, proto je také užitečný v období snižování tělesné hmotnosti.

5. Bez ohledu na svůj životní styl

Cvičení je jen jednou součástí zdravého životního stylu, ale velmi důležité je také to, co jíte, váš spánkový režim a váš pracovní rozvrh.

Zejména vyvážený jídelníček Vám přinese mnoho benefitů do Vašeho života.

  • Zvýšíte produktivitu

Stejně jako auto potřebuje kvalitní palivo, také Váš mozek musí dostat kvalitní stravu, aby fungoval efektivně,

  • Zlepšíte si náladu

To, co jíte, má dopad na procesy v lidském těle, které regulují náladu. Udržování stabilní hladiny cukru v krvi prostřednictvím pravidelné a správné výživy vám pomůže cítit se po většinu dní celkově lépe.

  • Máte svou váhu pod kontrolou

Jednoduché zdravé volby, jako je nahrazení slazených nápojů vodou, výběr zeleniny místo chipsů a objednání přílohy salátu místo hranolků, vám nejen pomohou zhubnout, ale také vám pomohou ušetřit peníze.

  • Budete žít déle a aktivněji

Stejné nemoci, kvůli kterým se cítíte špatně a stojí Vás spoustu peněz, mohou také snížit vaši průměrnou délku života. Mnoho studií ukazuje souvislost mezi dlouhým životem a zdravou výživou, která zahrnuje čerstvé ovoce. zeleninu, zdravé bílkoviny a přiměřený příjem omega-3 tuků.

 

Na závěr pro vás mám ještě něco k zamyšlení. Dlužíte to sami sobě, abyste se ke svému tělu chovali dobře. Vaše tělo je váš chrám a jste v něm ubytováni. Vaše tělo se k vám neustále chová dobře, proto ho krmte plnohodnotnými potravinami, které jsou pro vaše tělo dobré. Na oplátku vám za to Vaše tělo poděkuje.